info@cerhovcanbj.sk +421 911 832 853

Ruténi

Fond na podporu umenia udeľuje príspevky z verejných zdrojov a Ministerstvo kultúry sa snaží ním pomáhať a usmerňovať zmysluplné projekty v oblasti ako profesionálnej tak amatérskej činnosti v širokom diapazóne kultúry. Teší nás, že náš projekt „Ruténi“, ktorý sme predložili so žiadosťou na podporu bol odbornou komisiou schválený a FS ČERHOVČAN  získal finančnú podporu na jeho realizáciu. A prečo Ruténi? Lebo v strede nášho záujmu v tomto projekte je rusínska – ruténska kultúra nášho regiónu a jej javisková prezentácia. Po programe venovanom Raslaviciam, s ktorým sme sa predstavili na viacerých festivaloch i samostatných koncertoch, zaradili sme do repertoáru súboru tance z Hrabského, Snakova a okolitých dedín, chceli sme im dať aj zodpovedajúcu výtvarnú úroveň a súčasne s tancom a piesňami podať divákom správu o tom čo sa nosilo v čase, keď tieto tance boli aktívnou časťou „muziky“ v týchto obciach, zábav mládeže, ale i svadobného veselia. Tak ako sme si v projekte predsavzali, realizovali sme výskum ľudového odevu v rusínskych dedinách hornej Tople v regióne Horného Šariša. Naše finančné zdroje i pomoc z fondu je obmedzená a tak sme svoj záujem zamerali na dievocký odev a malý, ale pomerne finančne náročný doplnok mužského odevu – klobúk.

Pri bádaní sme použili rôzne zdroje informácií – skúmanie priamo v teréne, čerpali sme informácie z odbornej literatúry, internetu, overovali a zbierali fakty v šarišskom múzeu a konzultovali s jeho niekdajším pracovníkom, etnomuzeológom Dr. Martinom Meššom, ktorý bol aj odborným garantom nášho projektu. V teréne sme získali rôzne rodinné fotografie a veľa cenných informácii o spôsobe výroby, materiáloch i spôsobe nosenia toho, ktorého odevu a to od príbuzných, známych i celkom cudzích ľudí, ktorých náš záujem o ich mladosť potešil. V Snakove nám požičali aj viaceré krojové súčiastky z rôznych období na podrobnejšie skúmanie a zostavovanie predlohy. Na základe dobových fotografií z obce Malcov a Hrabské, Snakov a originálnych časti krojových súčiastok aj zo zbierok Národopisného oddelenia Šarišského múzea nám Dr. Martin Mešša urobil návrhy dievockého odevu, aký bol v medzivojnovom období a tesne po druhej vojne považovaný za vhodný na slávnostné oblečenie. Plnil teda funkciu slávnostného odevu, čo sa prejavilo vo výzdobe sukne, spodničky, počte farebných tkaníc a už aj topánkami s remienkom a bielymi pančuchami. Takže paráda veľká, hoc oproti iným krojom skôr skromná. Je zaujímavý aj širším využitím šijacieho stroja na výzdobu ako sukne tak zástery. S troškou práce a miernymi úpravami a doplnkami ako je jedinečný háčkovaný čepiec so soľnobanskou čipkou na čelenke, ktorý sa práve v týchto obciach udržal od polovice 19.storočia až takmer do polovice 20.storočia, čierne „štapané“ glotové zástery, vhodné stuhy a šatky, šnurovacie topánky „poperki“ na nohy a tmavé pančuchy, budú sa dať súčiastky kroja získané projektom použiť aj ako slávnostný ženský odev tohto obdobia. Súčasťou projektu bol nielen výskum, ale aj výroba týchto súčiastok a ten sme zverili profesionálnym krajčírkam z firmy Maji Nadzamovej z Vranova nad Topľou. Veríme, že sa na scéne i mimo nej budú páčiť. V peknom, dobre ušitom kroji na scéne rastie aj sebavedomie tanečníkov a tak dúfame, že okrem tanca diváci ocenia aj naše úsilie prezentovať aj vkus a výtvarné cítenie ľudí žijúcich voľakedy v dedinách na hornej Topli. Aby neprišli naši mládenci tanečníci skrátka, časť financií sme určili na klobúky k odevu do tancov z Hrabského, ktoré pre nás pripravil a nacvičil náš choreograf Stanislav Uderman.

Folklórny súbor ČERHOVČAN Bardejov, tak z vlastných zdrojov získaných z činnosti súboru ako i s podporou financií z Fondu na podporu umenia získal  nové kroje zo skúmanej oblasti.

Už teraz sa tešíme na obdobie, v ktorom ich budeme môcť v plnej kráse prezentovať a potešiť tak milovníkov folklóru.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Partneri

Sledujte nás

KONTAKT

Občianske združenie Folklórny súbor ČERHOVČAN Bardejov
Štefánikova 75
085 01 Bardejov

+421 911 832 853
+421 905 143 646

info@cerhovcanbj.sk

ČERHOVČAN Bardejov © Všetky práva vyhradené | Vytvorila [BE]CREA